استفاده از نخ دندان بهتر است قبل از مسواک زدن انجام شود یا پس از آن؟

استفاده از نخ دندان بهتر است قبل از مسواک زدن انجام شود یا پس از آن؟

 

مراقبت از دندان و لثه، موجب افزایش طول عمر و جلوگیری از بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و حتی آلزایمر می شود. حال با توجه به این موضوع، اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوه مراقبت از دندان های خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را در این خلاصه کرده اند که توصیه بکنند که مسواک بزنید. در صورتی که کیفیت و زمان مسواک زدن و نحوه استفاده از نخ دندان مهمترین چیزی است که کمتر بدان توجه می شود.

زمان مناسب برای استفاده از مسواک

اکثریت مردم و پزشکان با این نظر موافقند که 2 بار مسواک زدن در روز ضروری است. اما این روزها نکته بحث برانگیز دیگری نیز مطرح است، مبنی بر اینکه استفاده از نخ دندان بهتر است قبل از مسواک زدن انجام شود یا پس از آن؟

نحوه استفاده از نخ دندان

اول: : ترتیب استفاده از مسواک و نخ دندان خیلی تفاوتی نمی کند، زیرا مسواک سطح دندان ها و نخ فاصله میان دندان ها را تمیز می کند اما برای از بین بردن پلاک بین دندان ها بهتر است،  قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده شود. زیرا این امر موجب می شود که مسواک، باکتری ها و باقی مانده های خارج شده توسط نخ دندان را از محیط دهان خارج نماید.

دوم: برای کودکان، استفاده از نخ بعد از مسواک زدن بهتر است. زیرا این کار کمک می کند، ذراتی که پس از مسواک در دهان باقی می مانند، توسط نخ خارج شوند.

سوم: مهم ترین نکته این است که 2 بار در روز مسواک بزنید و 1 بار از نخ استفاده کنید. برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها چند دقیقه را صرف استفاده از نخ کنید. 24 تا 48 ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند، بنابراین خارج کردن پلاک توسط نخ، حداقل 1 بار در روز، سلامت دهان و دندان ها را تامین می کند.

چهارم:  شب ها قبل از خواب از نخ استفاده کنید. در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها فرصت بهتری برای آسیب رساندن به دندان ها دارند. بنابراین استفاده از مسواک و نخ و همچنین تمیز کردن زبان هر شب قبل از خواب ضروریست.

پنجم: استفاده از نخ دندان و مسواک هر دو ضروری هستند اما استفاده از نخ دندان قبل از مسواک، کمک می کند که فلوراید موجود در خمیر دندان در زمان مسواک زدن، بهتر به میان دندان ها نفوذ کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان کاهش یابد.

ششم: استفاده روزانه از نخ دندان برای پیشگیری از تجمع باکتری ها بین دندان ها و تشکیل پلاک و رسوب و در نتیجه تورم و التهاب لثه که اولین مرحله در بیماری های لثه می باشد، ضروریست.

 

دیدگاه خود را بنویسید