استفاده از نخ دندان به روش دانپزشک

استفاده از نخ دندان به روش دانپزشک

طبق توصیه دندانپزشکان روزی 2 بار مسواک زدن در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری های لثه بسیار موثر است.

پلاک لایه ای سفید و چسبناک از پروتئین و باکتری هاست که بر سطح دندان تشکیل می شوند. پلاک ها، به ویژه آن هایی که به لثه و فضاهای بین دندانی نزدیکترند، باعث ایجاد بیماری لثه می شوند. باکتری های موجود در پلاک ماده ای تولید می کنند که موجب تحریک لثه و خرابی دندان می شود.

پیشگیری از بیماری های لثه

مسواک زدن به برداشتن پلاک از روی دندان ها کمک می کند. بعد از مسواک زدن، باید برای تمیز کردن فواصل بین دندان ها و زیر شیار لثه (که با مسواک به سادگی قابل دسترسی نیستند) از نخ دندان استفاده کنید.

اگر هر روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، معاینات مرتب دندانپزشکی داشته باشید و از یک خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده کنید آن وقت احتمال سالم ماندن لثه و دندان هایتان را در طول عمر افزایش خواهید داد.

استفاده از نخ دندان به روش دندانپزشک

  1. آماده کردن:حدود 50 سانتی متر از نخ دندان را جدا کرده و آن را دور انگشتان میانی خود بپیچید، 5 سانتی متر آن را بین انگشتان خود باقی بگذارید.
  2. طرز قرار دادن و استفاده با انگشتان شست و اشاره:نخ دندان را به حالت کشیده و به آرامی بین دندان هایتان به طرف پایین حرکت دهید. دقت کنید که نخ دندان به طور ناگهانی به لثه هایتان اصابت نکند.
  3. تمیز کردن:نخ دندان را به شکل حرف c دور هر دندان بپیچید، سپس آن را به آرامی درکناره هر دندان و زیر خط لثه به بالا و پایین حرکت دهید. برای هر دندان قسمت جدیدی از نخ دندان را استفاده کنید.
  4. مراقبت ویژه:برای تمیزکردن دندان ها از یک برنامه پیروی کنید. از دندانپزشک برای مشخص کردن بخش هایی از دهان که نیاز به مراقبت بیشتری دارند، راهنمایی بخواهید.

چرا استفاده از نخ دندان مهم است؟

مزایای استفاده از نخ دندان، از همان روز اول استفاده آغاز می شود و امتیازات بسیاری برای لثه و دندان های شما در بر دارد، پس هر چه زودتر آغاز کنید بهتر است!

با استفاده از نخ دندان، لثه و دندان های شما تمیزتر می شوند. زیرا نخ دندان قسمت هایی از دهان را که با مسواک قابل دسترسی نیست تمیز می کند.

حتی اگر در آغاز استفاده، احساس ناخوشایندی داشته باشید به این کار ادامه دهید زیرا به زودی تفاوت را احساس خواهید کرد. استفاده از نخ دندان را بخشی از عادات روزمره خود قرار دهید.

دیدگاه خود را بنویسید