به زبانمان مسواک بزنیم یا نه؟

به زبانمان مسواک بزنیم یا نه؟

بیش از 700 گونه باکتری مختلف در دهان زندگی می کند. همه این باکتری ها مضر نیستند. اما اگر باکتری های مضر در شکاف های دهان تکثیر پیدا کنند، یا بر روی سطح زبان تان قرار بگیرند، می توانند خسارت سنگینی به سلامت دهان و دندان تان وارد کنند.

این اتفاق چگونه ممکن است؟

زبان را به عنوان یک اسفنج پر از باکتری در نظر بگیرید که این میکروب ها را در دهان منتشر می کند و سبب ایجاد مشکلات و بیماری می شود.

تنفس بدبو

بوی دهان یکی از مشکلاتی است که به عدم مسواک زدن زبان مرتبط است. این اتفاق چگونه رخ می دهد؟ باکتری ها بر روی زبان لانه می سازند و شروع به رشد در هر طرف می کنند و موجب بوی بد دهان می شوند.

پوشیده شدن جوانه های چشایی در اثر مسواک نزدن زبان

زمانی که به زبان مسواک نمی زنید، یک پوشش تند و زننده از باکتری ها، ذرات غذا و سلول های مرده پوست به نام بیوفیلم بر روی جوانه چشایی زبان قرار می گیرد و آن را می پوشاند. در نتیجه  این اتفاق، حس چشایی تضعیف می شود و بعد از مسواک زدن و تمیز کردن زبان، دوباره این حس بازمی گردد.

زبان مودار سیاه

این وضعیت زمانی رخ می دهد که برآمدگی های کوچک روی زبان به خاطر باقی ماندن پس مانده های غذا و نوشیدنی ها مانند قهوه تیره می شوند. این حالت بعد از مسواک زدن زبان رفع خواهد شد.

 

برفک دهان

عفونت مخمری دهان در پزشکی به عنوان برفک دهان شناخته می شود. این حالت می تواند زمانی رخ دهد که سطح باکتری های موجود در دهان، به دلیل عدم مسواک زدن زبان، در شرایط مناسبی نباشد.

در این شرایط به طور طبیعی رشد فزاینده و خارج از کنترل مخمرها را شاهد خواهیم بود که نتیجه آن ایجاد لکه های سفید بر روی زبان است. مصرف یک داروی ضد قارچ و مسواک زدن منظم زبان، مشکل را حل می کند.

چگونه زبان را مسواک بزنیم؟

برای مسواک زدن زبان می توانید از مسواک مخصوص زبان استفاده کنید و یا با مسواک دندان این کار را انجام دهید. ولی مسواک دندان را باید به آرامی روی زبان بکشید تا آسیبی به زبان نرسد.

همچنین در حال حاضر مسواک هایی در داروخانه ها به فروش می رسند که یک طرف آن برای دندان و یک طرف آن برای زبان است، یعنی پشت مسواک دندان، برجستگی های ریزی وجود دارد که برای زبان است. روی خود مسواک هم نوشته شده که “مسواک زبان هم دارد”.

برای مسواک زدن، از قسمت عقبی زبان شروع کرده و به آرامی به سمت جلو بیایید و پس از آن طرفین زبان را مسواک بزنید.

برای این کار حتما نیازی به خمیردندان نیست، اما استفاده از خمیر دادن راحت تر خواهید بود. زیرا از اصطکاک زیاد مسواک و زبان می کاهد و شستشو را مؤثرتر و راحت تر می کند.

بهتر است این کار به طور منظم یک بار در روز انجام شود، هر چند که ایده آل، دو بار در روز است.

دیدگاه خود را بنویسید