علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن چیست؟

علت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن چیست؟

خیلی از افراد هنگام مسواک زدن و یا حتی کشیدن نخ دندان دچار خونریزی لثه می شوند. آیا می دانید علت بروز این مشکل چیست؟

 

از نخ دندان بد استفاده می کنید

خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان اتفاقی نیست و همه افراد آنرا تجربه نمی کنند. این مشکل در اغلب موارد به دلیل استفاده از نخ دندان نامناسب یا محکم کشیدن نخ روی لثه اتفاق می افتد اما چنانچه هنگام مسواک زدن نیز  خونریزی لثه را تجربه می کنید به پزشک مراجعه نمایید. چراکه ممکن است بیماری های زمینه ای لثه موجب خونریزی هنگام مسواک زدن می شود.

نوسانات هورمونی

بسیاری از خانم ها زمانی که هورمون هایشان دچار نوسان می شود (دوران بلوغ، بارداری و یا یائسگی) لثه هایی حساس پیدا می کنند. در این روزها حتی حرکت آرام مسواک روی دندان هم می تواند زمینه را برای خونریزی دندان فراهم کند.

بی خواب، استرس و غذای نامناسب

زمانیکه استرس دارید، دچار کمبود خواب شده اید و یا غذای نامناسبی مصرف کرده اید، حجم باکتری ها در دهانتان بیشتر می شود و لثه تان دچار التهاب هایی می شود که آن را مستعد خونریزی می کند. در این شرایط، لثه تان حساس و آماده خونریزی می شود و با هر بهانه کوچکی دهانتان پر از خون می شود.

مصرف برخی از داروهای خاص

مصرف برخی داروها، مثل داروهای ضدافسردگی و فشارخون ممکن است، باعث خشکی دهان شود. در این شرایط کمبود بزاق ناشی از مصرف این داروها، به باکتری ها اجازه می دهد با سرعت بیشتری تکثیر شوند و لثه شما را قرمز، متورم و خونین کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید