چگونه مسواک بزنیم؟

چگونه مسواک بزنیم؟

 

مسواک زدن صحیح از ارکان اصلی مقوله بهداشت دهان و دندان است اما چیزی که کمتر به آن توجه می شود، نحوه صحیح مسواک زدن است. یادگیری مسواک زدن صحیح، کمک شایانی در امر بهداشت دهان و دندان خواهد داشت و مسواک زدن وقتی کامل خواهد شد که سطح زبان، بین دندان ها و لثه را نیز تمیز کنیم.

روش مسواک زدن :

قبل از شروع به مسواک زدن باید از تمیز و سالم بودن مسواک خود مطمئن باشیم و به مقدار کافی خمیر دندان روی مسواک قرار هیم. سپس دهان را با آب خیس می کنیم تا خمیر دندان خوب کف کند.

  • در مرحله اول با حرکت رفت و برگشت مسواک روی سطح جونده دندان سعی می کنیم خمیر دندان به خوبی کف کند تا شیارهای موجود بر روی دندان تمیز شوند. سطوح جونده در هر فک، در دو ردیف سمت چپ و سمت راست قرار دارد که از یک سمت در فک پایین شروع کرده و به سمت دیگر می رویم. سپس همینطور برای فک بالا اقدام می کنیم. تمیز کردن سطوح جونده مشکل خاصی ندارد و اگر دقت شود و وقت کافی گذاشته شود به خوبی تمیز می شود.
  • در مرحله بعدی می رویم به سراغ بین دندان ها که این کار را بدون استفاده از کمک نخ دندان امکان پذیر نیست. بنابر با انتخاب نخ دندان خوب و مناسب به راحتی می توانیم مابین دندان ها را تمیز کنیم.
  • بعد از تمیز شدن بین دندان ها، می رویم سراغ مجاورت دندان با لثه که مهم ترین قسمت مسواک زدن، نحوه تمیز کردن این ناحیه است و مشکل اصلی در رعایت بهداشت دهان تمیز کردن این ناحیه است.

4-  سعی کنید طول مدت مسواک زدن صحیح کمتر از  5 الی 7 دقیقه نباشد.

 چند نکته فنی در مسواک زدن

  • ناحیه دندان های عقل که معمولا به دلیل حالت تهوعی که به افراد دست می دهد، کمتر مورد توجه قرار می گیرد در حالیکه مسواک زدن دندان های عقل بسیار پر اهمیت است. زیرا دندان های عقل دیرتر از همه دندان ها در می آیند اما زودتر از بقیه می پوسند.
  • مسواک زدن دندان هایی که در قوس فکی قرار دارند، بخصوص از قسمت داخل بسیار پر اهمیت است. زیرا مانور دادن مسواک در این نواحی سخت است. یعنی افراد دندان های عقبی را مسواک می زند و بعد سراغ دندان های جلویی می آید و در قوس فک ها (در ناحیه دندان نیش) کمتر دقت می کند.

3-روی سطح زبان که حتما باید مسواک کشیده شود و لای پُرزهای زبان نیز تمیز شود. البته این کار باید آهسته و آرام انجام شود تا به به بافت زبان آسیبی وارد نشود.

  • سعی کنید بعد از شستن خمیر دندان، یک بار هم بدون خمیر دندان و به آهستگی مسواک بزنید.

دیدگاه خود را بنویسید