چگونگی مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی

چگونگی مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی

 

در طول درمان ارتودنسی، صرف وقت کافی برای تمیز کردن و توجه مناسب به شرایط براکت‌ها و دندان‌ها از اهمیت خاص برخوردار است. به این ترتیب می‌توان از ایجاد مشکلات مختلف همچون پوسیدگی دندان، التهاب و بیماری لثه، به هم ریختگی دندان‌ها، یا عوارض جانبی درمان مثل فرسایش سیم‌ها یا شکستن براکت‌های ارتودنسی جلوگیری کرد.

در این رابطه لازم است توجه داشته باشید حفظ سلامت دهان و دندان به خود فرد بستگی داشته و فقط التزام به رعایت منظم بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه می‌تواند از ایجاد مشکلات احتمالی در این رابطه جلوگیری نماید.

در آغاز مسواک زدن ابتدا باید با مسواک دندان ها را تمیز کنید. همیشه هنگام تمیز كردن دندان ها از یك سمت آغاز كنید وتك تك دندان ها را باید پاك نمایید تا به سمت دیگر ختم شود. تمیز كردن دندان های دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مشكل تر از تمیز كردن دندان های بدون دستگاه است ولی با رعایت بهداشت مناسب می توان از ایجاد مشكلات دندانی مانند: پوسیدگی و مشكلات لثه جلوگیری نمود.

بیمار ارتودنسی، باید در هر روز حداقل 3 مرتبه در صبح و ظهر و شب پس از صرف غذا از خمیر دندان استفاده نماید، در دفعات دیگر مسواک زدن بدون خمیر دندان صورت گیرد. مسواک زدن صحیح مهمتر از استفاده از خمیر دندان و یا نوع خمیر دندان و مسواک می باشد.

در هنگام مسواک زدن لازم است، برس انتهایی مسواک با اتصالات تماس یابد و باید مراقب بود بدنه مسواک به اتصالات برخورد نکند.

بیماران ارتودنسی به نکات زیر توجه کنند:

  • از یک مسواک نرم به این منظور استفاده شود.
  • مسواک زدن باید فقط با یک مسواک خیس و بدون خمیردندان شروع شود.
  • در هنگام استفاده از مسواک خیس بدون خمیردندان، لازم است مواد غذایی باقیمانده اطراف براکت‌ها و زیر سیم‌ها با حرکت عمودی به جای حرکت سایشی خارج شوند.
  • مدت مسواک زدن باید به‌طور دقیق رعایت شده و حداقل دو دقیقه کامل به انجام این کار اختصاص یابد.

 

نخ دندان کشیدن

اولین مرحله از نخ دندان کشیدن، با وارد کردن نخ دندان به ناحیه زیر سیم متصل کننده براکت‌ها به یکدیگر آغاز می‌شود. هنگامی که نخ دندان زیر این سیم قرار گرفت، امکان حرکت دادن آن بر روی دندان فراهم می‌شود.

نخ دندان در ادامه به سمت خط لثه به صورت عمودی حرکت داده می‌شود. انجام این کار می‌بایست برای چهار تا پنج مرتبه تکرار شود تا به این ترتیب بتوان از پاک شدن تمام پلاک‌های ایجاد شده بر روی دندان مطمئن شد.

مراقب باشید در این زمان نباید فشار زیاد به سیم در هنگام حرکت دادن نخ دندان وارد شده و در ادامه لازم است نخ دندان در فضای بین دو دندان حرکت داده شود. با تکمیل این کار، فرآیند کشیدن نخ دندان بر روی دو دندان بعدی تکرار خواهد شد.

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید