با درد دندان چه کنیم ؟

با درد دندان چه کنیم ؟

چگونه می توانیم از درد دندان جلوگیری کنیم ؟ درمان ریشه (عصب کشی) چیست ؟ به هنگام درد به چه کسی مراجعه کنیم ؟ چگونه می توان از کیفیت درمان و هزینه های درمانی اطمینان نسبی و اولیه حاصل کرد ؟
درد دندان پاسخ بدن به التهاب و عفونت در بافت های دندان می باشد.این درد در مراحل اولیه به صورت حساسیت به سرما به صورت درد تیز و تیر کشنده آنی می باشد که بهترین زمان برای درمان پوسیدگی است. این درمان همان ترمیم یا پر کردن دندان می باشد که کم هزینه و بسیار سریع انجام می شود. در صورتی که پوسیدگی گسترش پیدا کند درد دندان به صورت حساسیت به گرما و شیرینی بروز پیدا می کند که در این مراحل امکان درمان بدون درمان ریشه (عصب کشی) مطرح می باشد . در صورتی که این علائم نادیده گرفته شود درد دندان به صورت شبانه و خود به خود دیده شده که در این مرحله درمان ریشه (عصب کشی ) مطرح می شود .در مراحل اولیه این درد شبانه می توان خیلی سریع و کم هزینه درمان عصب کشی تاجی (پالپوتومی) را انجام داد که به نوعی درمان موقتی و تسکینی تا مهیا شدن موقعیت زمانی و مالی جهت درمان عصب کشی ریشه ای امکان پذیر باشد . درمان قطعی و نهایی برای دندان درد مداوم، درمان ریشه (عصب کشی) می باشد که به تعویق افتادن این درمان باعث انتشار عفونت به استخوان و بافت های اطراف دندان می شود .
علائم فوق ممکن است در گروهی از بیماران بروز پیدا نکند و هیچ کدام از درد های فوق دیده نشود و گاهی تا عفونت های پیشرفته استخوان گسترش پیدا کند . این امر نیاز به معاینات دوره ای دندانپزشکی جهت تشخیص مراحل اولیه پوسیدگی و درمان های پیشگیرانه را نشان می دهد . پس شما با مراجعه به موقع به مراکز درمانی می توانید درمان های با تهاجم کمتر و با هزینه بعضا تا ۷ برابر کمتر دریافت کنید و به سلامت و اقتصاد خود کمک شایانی کنید .
لازم به ذکر است که دارو درمانی به صورت ضد درد و آنتی بیوتیک به هیچ عنوان در کاهش درد های حاد دندانپزشکی موثر نیست و می تواند به عنوان کمک کننده در کنترل درد پس از درمان ریشه مطرح باشد. قرص ها و دارو هایی مانند مفنامیک اسید و قطره دنتول که از نظر بیماران و شرکت های دارویی به عنوان ضد درد مطرح می شوند به هیچ عنوان اثر بخشی علمی و عملی ندارند و در دارونامه جهانی این دارو ها وجود ندارید. بنابراین از استفاده بی مورد و خود سرانه دارو بپرهیزید، چرا که به تعویق افتادن درمان به بهانه مصرف آنتی بیوتیک تا زمان بر طرف شدن عفونت در دندانپزشکی بی مورد بوده و اقدامات درمانی در اولین فرصت باید انجام شود. به خاطر داشته باشید مقاومت های آنتی بیوتیکی از بزرگترین چالش های پیش روی پزشکان است و مقاوم شدن باکتری ها توسط مصرف خود سرانه بیماران می تواند باعث مشکلات جدی برای شما و اطرافیانتان در آینده ی دور و یا نزدیک باشد .
مراجعه به دندانپزشک باید با رعایت اصول و قواعدی صورت بگیرد تا هم در کیفیت درمان و هم در مناسب بودن هزینه های پرداختی اطمینان حاصل شود. اولین نکته توجه به پروانه نظام پزشکی معتبر نصب شده در مرکز درمانی می باشد. شما می توانید در اینترنت با جستجوی شماره نظام پزشکی در سامانه نظام پزشکی از صلاحیت طبابت پزشک خود اطمینان حاصل کنید تا درگیر آسیب های غیر قابل جبران سودجویان به ظاهر درمانگر نشوید .
در خصوص هزینه های پرداختی حق شماست که از روش استریلیزاسیون و نوع مواد و متریال مصرفی خود سوال کنید. از سوال کلی بپرهیزید و برند، تاریخ مصرف، نام کشور تولیدکننده و شرکت واردکننده را می توانید از پزشک خود بپرسید و به راحتی با یک سرچ ساده اینترنتی از کیفیت متریال مصرفی اطمینان حاصل کنید. دندانپزشک باید پاسخگوی سوال شما با جزیات کامل باشد، همچنین از روش ها و دستگاه های مورد استفاده توضیح بخواهید. روش های قدیمی در درمان ریشه همچنان مورد استفاده است و شما با پرداخت هزینه تعیین شده از طرف نهاد های نظارتی حق بهره مندی از درمان های به روز تر و مواد و وسایل به روز دنیا را دارید.
با رعایت نکات ساده فوق میتوانید اولین قدم در راه رسیدن به سلامت دهان و دندان خود را آغاز کنید و همواره به یاد داشته باشید حفظ سلامتی یک مسیر پیوسته و مداوم است و هیچ درمانی به صورت آنی و بدون تداوم امکان پذیر نیست.

دیدگاه خود را بنویسید