در مورد مسواک زدن صحیح چه می دانید؟

در مورد مسواک زدن صحیح چه می دانید؟

 

از زمان کودکی در خصوص مسواک زدن و اهمیت آن بسیار شنیده ام به طوریکه این کار تبدیل به عادت شده است. عادت کرده ایم مسواک را برداریم؛ کمی خمیردندان روی آن بگذاریم و  شروع به مسواک زدن نماییم و  بسته به میزان حال و حوصله یک تا چند دقیقه مسواک می زنیم!

اما متأسفانه در مورد مسواک زدن هم مانند هر عادت دیگر ممکن است، دچار روز مرگی و در نتیجه اشتباهاتی شویم که نتیجه اش پوسیدگی دندان ها و بیماری های مختلف لثه است. با توجه به اهمیت صحیح مسواک زدن، در این مطلب سعی شده است، اشتباهات رایج در مسواک زدن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مطرح شود.

اندازه مسواک: متخصصان دندانپزشکی، توصیه می کنند قبل از خرید مسواک به اندازه دهان خود توجه کنید. اگر برای این که مسواک وارد دهان شود، بیش از حد به فک و آرواره تان فشار وارد می کنید و باز کردن دهان تا آن حد برای شما سخت است، شاید مسواک بزرگی را انتخاب کرده اید. در این صورت باید مسواک را با اندازه کوچک تری عوض کنید. دسته مسواک نیز باید مناسب و راحت باشد. هر چه مسواک در دهان و دست راحت تر قرار گیرد، شما نیز بهتر و کامل تر مسواک خواهید زد.

موی مسواک: متخصصان می گویند میزان نرمی موی مسواک بسیار پر اهمیت است و اگر نادرست انتخاب شود، به لثه آسیب می رساند. البته موی مسواک باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند پلاک های دندانی را از بین ببرد، ولی نه تا حدی که هنگام مسواک زدن به دندان ها و لثه ها آسیب وارد کند.

دفعات مسواک زدن: دندانپزشک ها توصیه می کنند که حداقل ۲ بار در روز به آرامی دندان های خود را مسواک بزنید. اگر این تعداد به ۳ بار در روز برسد که بسیار خوب است. هرچه فاصله زمانی میان دفعات مسواک زدن، طولانی تر باشد، احتمال بروز مشکلات دهان و دندان افزایش می یابد.

زمان مسواک زدن: هر بار مسواک زدن دندان ها باید حداقل ۲ دقیقه طول بکشد. باز هم اگر این مدت به ۳دقیقه افزایش پیدا کند، بهتر خواهد بود. متخصصان توصیه می کنند دهان را به ۴ قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در عرض ۳۰ ثانیه مسواک بزنیم.

روش مؤثر مسواک زدن: سطح بیرونی و داخلی دندان ها و قسمتی که با آن غذا را می جوید باید به درستی مسواک بزنید. همچنین کشیدن مسواک روی سطح زبان خود را فراموش نکنید.

شستن مسواک: باکتری ها می توانند به راحتی در مسواکی که شسته نشده، رشد کنند. بنابراین شستشوی مسواک پس از هر بار مسواک زدن، باعث می شود که باقیمانده های خمیردندان از روی آن پاک شود. همچنین  اگر مسواک شما همیشه مرطوب است، می تواند مکانی مناسب برای رشد باکتری ها باشد بنابر این پس از هر بار مصرف، مسواک را خشک نمایید.

تعویض به موقع مسواک: دندانپزشکان پیشنهاد می کند هر ۳ یا ۴ ماه یکبار مسواک را عوض کنیم. در ضمن اگر سر مسواک زودتر از این مدت ساییده شود، بلافاصله باید نسبت تعویض مسواک اقدام نمایید. پس باید به ظاهر مسواک هم دقت کنیم و اگر برس سر آن انعطاف پذیری خود را از دست داده یا موها از هم جدا شده اند، مسواک جدیدی تهیه کنیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید