نحوه استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

نحوه استفاده از نخ دندان در ارتودنسی

 در صورت امکان از نخ دندان موم‌دار استفاده کنید.

هنگام نخ دندان کشیدن حین درمان ارتودنسی باید به این نکته مهم توجه کنید که گوشه‌ها و قطعات فلزی زیادی وجود دارد که ممکن است نخ به آنها گیر کند. بنابراین بهتر است از نخ باریک با پوشش مومی استفاده کنید. احتمال گیر کردن نخ‌های رشته‌ای بدون موم به سیم کشی دندان‌ها زیاد است.طول نخ لازم تاحدی به بزرگی دهان و دست‌های شما بستگی دارد. اکثر دندانپزشکان توصیه می‌کنند که یک تکه 30 تا 46 سانتی‌متری از نخ را جدا کنید.

 نخ دندان را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید.

نخ دندان را از چند سانتی‌متری یک سر آن با یک دست بگیرید و آن را با احتیاط از زیر یا روی سیم اصلی ارتودنسی رد کنید و مراقب باشید که به سیم گیر نکند. پس از آن که نخ دور سیم قرار گرفت، آن را بکشید تا مقدار مناسبی از نخ در هر دو دست باقی بماند. بهتر است نخ دندان کشیدن را جلوی آیینه انجام دهید.
نخ دندان را با ملایمت بکشید. با نخ سیم را به جلو حرکت ندهید، هدف این است که پشت آن را نخ بکشید، قرار نیست سیم را بسایید.

نخ دندان را بین دندان‌ها بکشید.

با هر دست از یک سر نخ بگیرید و انتهای نخ را دور انگشت اشاره بپیچید تا محکم شود. نخ را به گونه‌ای تنظیم کنید که از انتهای هر انگشت اشاره تا نوک انگشت امتداد داشته باشد. یک انگشت اشاره را داخل دهان ببرید و نخ را به آرامی بکشید تا وارد فضای بین دندان‌ها شود.

اگر قبل از ارتودنسی عادت به نخ کشیدن داشته باشید، انجام این کار برایتان ساده خواهد بود. هدف این است که نخ را وارد “شکاف” بین دندان‌ها کنید و سپس آن را به سمت پایین فشار دهید. وارد کردن نخ در فضای بین بعضی دندان‌ها قدری دشوار است که کاملاً عادی است.

نخ را به سمت بالا و پایین بلغزانید.

پس از این که نخ بین دندان‌ها قرار گرفت، به کمک انگشتان آن را از روی لثه تا نقطه‌ای که حرکت دادنش دشوار شود، به بالا و پایین بلغزانید. نخ را به آرامی بکشید تا روی سمت داخلی هر دو دندان ساییده شود و آن‌ها را تمیز کند. هر چقدر نخ را روی بخش بیشتری از فضاهای داخلی دندان‌ها بکشید، بهتر است، سعی کنید نخ را پنج بار روی هر سطح بکشید.

شاید به نظر برسد که این حرکت سایشی هیچ فایده‌ای ندارد، اما در واقع بسیار سودمند و لازم است. تنها فایده نخ کشیدن خارج کردن ذرات غذای گیر کرده نیست، نخ کشیدن برای زدودن پلاک لازم است. پلاک فیلم باکتریایی نامرئی است که اگر از روی دندان پاک نشود، باعث پوسیدگی، درد و زرد و بدرنگ شدن دندان‌ها می‌شود.

نخ را با احتیاط بیرون بکشید.

از یک سر نخ بگیرید و آن را به آرامی بکشید تا از بین دندان‌ها خارج شود. مراقب باشید که نخ به سیم‌کشی گیر نکند. تبریک می‌گوییم! موفق شدید بین دو دندان را به خوبی نخ بکشید.

 نخ کشیدن را برای تمام دندان تکرار کنید.

بین هر دو دندان‌ ردیف بالا و پایین را تا آخر و رسیدن به آخرین دندان آسیاب با احتیاط نخ بکشید. پس از آن که بین هر دو دندان ردیف بالا و پایین را با احتیاط نخ کشیدید، وظیفه مهم نخ دندان کشیدن و حفظ سلامت دندان‌ها را انجام داده‌اید.

دیدگاه خود را بنویسید