ویژگی های یك مسواك خوب چیست؟

ویژگی های یك مسواك خوب چیست؟

الیاف مسواك بایستی نرم و از نظر اندازه كوچك باشد. مسواك های نرم و متوسط با الیافی نایلونی كه انتهای موهای آن گرد است، مسواک های خوبی هستند. زیرا هدف از مسواك زدن، تمیز كردن دندان ها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاك های میكروبی بوده كه با استفاده از مسواك نرم می توان به راحتی این کار را انجام داد. همچنین الیاف مسواك باید در عرض در 4-3 ردیف و در طول در 12-10 ردیف قرار گرفته باشند.
علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندان ها، با عمل مسواك زدن برطرف نمی شود و نیاز به كمك دندانپزشك و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد. استفاده از مسواك های زبر و خشن علاوه بر اینكه باعث تحلیل لثه شده، سبب ایجاد ساییدگی و خراشیدگی بر روی دندان ها شده و استعداد گیر پلاك میكروبی و همچنین ریسك ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.
به محض اینكه موهای مسواك شروع به ساییده شدن نمود، مسواك باید تعویض شود كه این مدت معمولاً سه ماه است. اما این زمان بستگی زیادی به شدت و نحوه مسواك زدن فرد دارد.
یک مسواک خوب و مناسب مسواکی است که امکان دسترسی به بیشترین سطح از دندان ها را بدهد و فرد بتواند آنرا به راحتی به دندان های عقبی برساند و آن ها را خوب تمیز کند. مسواکی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان هایتان را بشویید.
اگر سر مسواک نسبت به دهان خیلی بزرگ باشد، مسلماً رساندن مسواک به همه نواحی دندان ها دشواراست. توجه به این نکته در انتخاب مسواک برای کودکان که دهان کوچکی دارند، بسیار با اهمیت است.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید